Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

propozycja literatury dla rodziców

Zdjęcie okładki książki pt. "Aby dzieci były zdrowe mądre szczęśliwe". Na pierwszym planie widać chłopca i dziewczynkę siedzących na siedzisku, patrzą na siebie, dziewczynka trzyma tablet. Górną połowę okładki zajmuje tytuł.
Aby dzieci były zdrowe, mądre i szczęśliwe : przewodnik dla rodziców, nauczycieli i wychowawców - jak pomagać dzieciom i młodzieży we współczesnych zagrożeniach : cyfrowe uzależnienia - depresja - zachowania samobójcze / Ewa Nieroba.
Autor przeanalizował problemy wychowawcze dzieci. i je przedstawił. Dodatkowo książka zawiera praktyczne wskazania ułatwiające diagnozę stanu dziecka oraz przedstawia reakcje zaradcze.
Zdjęcie okładki książki pt. "Bezpieczeństwo w Internecie".Na białym tle w środkowej części okładki widać symbol laptopa, pod nim pomarańczowymi literami tytuł książki, pod spodem nazwiska autorów.
Bezpieczeństwo w internecie : instrukcje zachowań / Diana Aksamit, Ewelina Młynarczyk-Karabin. Wydanie I. Warszawa : PWN Wydawnictwo Szkolne, copyright 2019.

W książeczce zawarte są instrukcje oraz odpowiadające im zdjęcia. Instrukcje krok po kroku mają ułatwić uczniom bezpieczne korzystanie z Sieci. Pokazują, jak należy zakładać konto na portalach społecznościowych, jak zachować i zadbać o prywatność w Internecie.
W publikacji znajdują się również pytania, które mają na celu wesprzeć ucznia w zapamiętywaniu ważnych informacji z instrukcji, jak również zaaranżowaniu sytuacji, w których może się znaleźć. 
Zdjęcie okładki książki "Cyfrowe dzieci". Na pierwszym planie widać chłopca w ciemności wpatrzonego w ekran tableta. U góry na białym tle umieszczony tytuł książki. pod nim autorzy.
Cyfrowe dzieci : zjawisko, uwarunkowania, kluczowe problemy / koncepcja: Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Saracen, Adam Szwedzik. Warszawa : Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR ; Milanówek : Oficyna Wydawnicza von Velke, 2017.

W publikacji podkreślane są globalne i lokalne oblicza rozwoju dziecka, jego relacji z otoczeniem społecznym, jak również współczesne przemiany teorii i praktyki edukacyjnej.  Praca może stanowić cenne źródło wiedzy dla pedagogów, wychowawców, rodziców.
Zdjęcie okładki książki p "Cyfrowi rodzice". Zdjęcie przedstawia chłopca trzymającego przed sobą tę książkę.
Cyfrowi rodzice : dzieci w sieci : jak być czujnym, a nie przeczulonym / Yalda T. Uhls ; przełożyła Irmina Grzegrzółka. Kraków : Wydawnictwo IUVI, 2016.

W książce autorka nazywa i systematyzuje to, co czujemy intuicyjnie, oddzielając fakty od mitów. Rozbiera na czynniki pierwsze świat nowych mediów, ukazując go w kontekście wychowywania dzieci i młodzieży. Dynamiczny świat nowych aplikacji i internetowych mód (snapchaty, miniblogi, tweety itd.) jest nie do ogarnięcia dla większości dorosłych, dlatego autorka opracowała wskazówki, jak w nim nawigować, będąc jednocześnie aktywnym i czujnym, ale nie przeczulonym rodzicem.
Zdjęcie okładki książki pt. "Jak nie zgubić dziecka w sieci?". Na niebieskim tle czarnymi literami napisany tytuł książki. Zajmuje dwie trzecie miejsca okładki. Pod nim nazwiska autorów.
Jak nie zgubić dziecka w sieci / Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela. Wydanie I Warszawa : %b Muza, %c 2021.

Czy zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Czy ograniczać czas ekranowy? Jakie pułapki czyhają na dziecko w internecie? Na czym polega współczesne cyfrowe dzieciństwo i czym jest cyfrowe rodzicielstwo? Jak nowe technologie zmieniają nas samych i świat wokół nas? Jak wpływają na sposób, w jaki się uczymy? I przede wszystkim: jak nie zgubić swojego dziecka w sieci?
Książka Zyty Czechowskiej, Nauczycielki Roku 2019, oraz Mikołaja Marceli, eksperta w dziedzinie nauczania, udzieli odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dostarczy wiedzy o zaletach i wadach nowych technologii oraz praktycznych rozwiązań, dzięki którym ograniczycie zagrożenia związane z internetem i uczynicie cyfrowy świat sprzymierzeńcem w procesie efektywnej edukacji i rozwoju swoich dzieci.

Zdjęcie okładki książki pr. "Jak przetrwać hejt". Na okładce widoczna siedząca, smutna dziewczyna w niebieskiej bluzie.
Jak przetrwać hejt : jak rozpoznać, czy twoje dziecko hejtuje lub jest hejtowane? / Maria Kerth. Wydanie I. Warszawa : Wydawnictwo SBM, copyright 2020.

"Hejt – mowa nienawiści – jest zjawiskiem powszechnym i nie tylko wirtualnym – szczególnie mocno dotyka dorastającą młodzież. Jak rozpoznać, że pojawił się on w życiu twojego dziecka? Czy jest ono sprawcą, czy ofiarą? Jak możesz mu pomóc jako rodzic?
Poradnik kompleksowo opisuje zjawisko hejtu i jego destrukcyjny wpływ na młodego człowieka, jednocześnie podając zbiór narzędzi do zwalczenia problemu."