80. rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów.
Biblioteka Pedagogiczna w Pionkach dołącza do obchodów poprzez włączenie się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną, już po raz jedenasty, przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
W ramach naszych działań odbyła się lekcja biblioteczna – „80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. ” poprowadzona przez p. Beatę Maciąg. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pionkach. W czasie spotkania młodzież zapoznała się z historią i kulturą społeczności żydowskiej na ziemiach polskich, jej eksterminacji w czasie II wojny, poznała przyczyny wybuchu powstania w getcie oraz dowiedziała się, dlaczego żonkil jest symbolem powstania .
Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli także film edukacyjny przygotowany przez Muzeum Polin.
Duże wrażenie na młodzieży zrobił również fragment przemówienia Mariana Turskiego- polskiego dziennikarza i historyka pochodzenia żydowskiego, więźnia getta i obozu koncentracyjnego – wygłoszonego z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Najważniejszym jego przesłaniem są słowa skierowane do młodych: „Nie bądźcie obojętni”. Historia Bohaterów getta walczących o godność człowieka, to historia Polski, która jak się okazuje, nie jest obojętna współczesnym nastolatkom.
Na koniec spotkania zostały dzieciom rozdane papierowe żonkile – symbol zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Dla naszych czytelników przygotowaliśmy żonkile.