Propozycje dla dzieci (11.2023)

Zdjęcie okładki książki "Fake newsy. Inwazja morderczych majtek". Okładka utrzymana w formie żartobliwej.

Czym są i dlaczego ktoś wprowadza je do obiegu? Czemu tak łatwo uwierzyć w rzeczy, które przeczytało się w necie albo usłyszało w jakimś filmiku czy programie? I najważniejsze: jak poradzić sobie w gąszczu informacji i odróżnić fakty od wymysłów? Elise Gravel tłumaczy te wszystkie zawiłości w przystępnej komiksowej formie. Sięgnijcie po tę książkę, by więcej nie dać się nabrać!

Zdjęcie okładki książki "Tajemnice sieci". W centralnej części widać troje dzieci na białym tle pokrytym połączonymi punkami tworząc sieć. Brzegi okładki pokryte czubkami liści skierowanymi do środka.

Zosia, Kuba i Alex dostają trudne zadanie: mają przygotować raport na temat wymarłych zwierząt, które żyły kiedyś w najbliższej okolicy. Na szczęście jest internet – pani Monika mówi, że można z niego korzystać. Tak rozpoczyna się fabuła książeczki, której zadaniem jest przybliżenie dzieciom technologii sieci WWW od strony użytkowej, nauka strategii i metod wyszukiwania informacji, krytycznej oceny tych informacji, a także źródeł, z których pochodzą.

Zdjęcie okładki książki "Niedźwiadek znad jeziora". Na okładce widoczna piękna kolorowa łąka na niej niedźwiadek na tle gór. Na pierwszym planie tytuł książki i nazwisko autora.

Lucy spędza wakacje z kuzynami w Kanadzie. Kiedy dziewczynka dowiaduje się, że powinna uważać na dzikie niedźwiedzie w lesie, jej podekscytowanie zamienia się w strach. Pewnego dnia spotyka samotnego zagubionego niedźwiadka. Postanawia mu pomóc.

Zdjęcie okładki książki "Zajączek z dzikiej łąki". Na pierwszym planie nazwisko autora, powyżej dużymi literami tytuł książki, to wszystko na tle ukwieconej łąki. U góry okładki siedzi zajączek.

Ela nie wiedziała, dlaczego spojrzała akurat tam, ale nagle dostrzegła zajączka. Promienie słońca głaskały jego futerko, a oczka lśniły bursztynowym blaskiem. Patrzył prosto na nią. Ela uwielbiała obserwować zajączki. Zawsze robiła to z mamą, ale ona nie żyje. Pewnego dnia Ela znajduje rannego zajączka. Zwierzątko jest przerażone i wymaga natychmiastowej pomocy.

Zdjęcie okładki książki "Samotne święta Oskara". Na czerwonym tle na pierwszym planie mały dalmatyńczyk. Powyżej żółtymi literami tytuł.

Hania od zawsze marzy o własnym psie. Jest szczęśliwa, kiedy rodzice zgadzają się na to, aby dostała upragnionego szczeniaka. Oskar szybko przywiązuje się do Hani i dobrze się czuje w swoim nowym domu. Wszystko jednak zmienia się przed Bożym Narodzeniem. Hania nie ma czasu na opiekę z pupilem, gdyż przygotowuje się do świątecznego przedstawienia. Oskar jest smutny i czuje się zaniedbany.

Zdjęcie okładki książki "Puste miejsce po zajączku". Na pierwszym planie widać żółwia i zajączka idących na dwóch łapka i trzymających się za łapki, idą po ukwieconej łące. Nad nimi na różowym tle tytuł książki.

„Hupcio był żółwiem, a Tupcia zającem, nikt podobnej pary nie widział pod słońcem. Zawsze byli razem, świetnie się bawili, nie mogli bez siebie przeżyć ani chwili”… Kiedy pewnego dnia Tupcia nagle znika, Hupcio jest zrozpaczony. Wszystko wydaje się stracone… aż pojawia się niedźwiedzica Gerda, której czułe i mądre słowa dodają Hupciowi otuchy. I smutny żółw powoli zaczyna się uśmiechać…

Zdjęcie okładki książki "Wierzcie w Mikołaja". Widać siedzącego w pomieszczeniu Mikołaja w fotelu przed nim duże lustro. U góry tytuł książki.

Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii!

Zdjęcie okładki książki pt. "Śnieżna siostra". Okładka utrzymana w formie obrazu, w środku obrazek przedstawiający parę dzieci w lesie. Na górze tytuł i nazwisko autora.

Wigilia! Dom wypełniają piękne zapachy a pod choinką czekają prezenty.
Dla Juliana to podwójne święto, bo w Wigilię obchodzi urodziny! Tym razem jednak wszystko jest inne. Pogrążeni w żałobie po stracie najstarszej córki rodzice zdają się nie pamiętać, że Boże Narodzenie już za kilka dni. A Julian martwi się, że tego roku nie będzie ani świąt, ani urodzin. Swoje smutki topi w basenie, gdzie przychodzi codziennie, żeby popływać.
I właśnie tam spotyka Hedvig! Ubrana na czerwono od stóp do głów, rudowłosa dziewczynka. Jest serdeczna, szczęśliwa i pragnie, aby Julian został jej przyjacielem. Dzięki niej chłopiec znów czuje magię nadciągających świąt.